Analizator antenowy opracowany przez EU1KY

Jak dobrze pamiętam w roku 2016 powstał projekt Open Source analizatora antenowego zaprojektowanego przez EU1KY  (Yury Kuchura). Na stronie autora https://bitbucket.org/kuchura/eu1ky_aa_v3/overview możemy dokładnie zapoznać się z opracowanym projektem. Przeglądając internet możemy napotkać wiele miejsc opisujących powyższą konstrukcję, nasz rodzimy serwis forum sp-hm.pl w dziale Technika Antenowa/ pomiary antenowe http://sp-hm.pl/thread-2747.html również porusza temat powyższego analizatora antenowego wg EU1KY. 

Pomysł na stworzenie stosunkowo taniego analizatora antenowego z wykorzystaniem technologii DSP był jak to się mówi strzałem w dziesiątkę. 

Podstawą projektu jest gotowy moduł STM32F746G -Discovery firmy STMicroelectronics oraz "nakładka" zawierająca SI5351 A oraz układ mieszaczy. Nakładka ta w połączeniu z DISCO nie wdając się w szczegóły pozwala dokonywać odpowiednich pomiarów. 

O ile STM32F746G-Disco jako serce obliczeniowe jest jedno to już wspomnianych "nakładek" w sieci można wyszukać dużo więcej. W naszej ofercie znalazła się nakładka zaprojektowana przez Marka SQ7HJB który dla ułatwienia procesu lutowania drobnych elementów przeprojektował płytkę pod nasz moduł generatora częstotliwości MGSI.  

Tak powstał nasz zestaw do samodzielnego montażu który w połączeniu z Disco zamontowaniu odpowiednio przygotowanego przewodu zakończonego gniazdem antenowym stanowi całość części elektronicznych potrzebnych do wykonania analizatora antenowego. 

Tak wygląda polutowana płytka PCB analizatora (nakładka wg projektu Marka SQ7HJB)

Przy projektowaniu PCB Marek SQ7HJB brał pod uwagę opinie Kolegów którzy chętnie by polutowali i uruchomili taki układ ale napotykają na problemy w procesie lutowania małych elementów. Pierwsze próby zostały więc przygotowane z pominięciem elementów SMD i zastąpieniem ich przez elementy przewlekane. Prototyp został przygotowanych, polutowany i uruchomiony. Analizator pracował, ale szumy układu wykonanego w technologii przewlekanej, spowodowały, że po kilku testach i próbach zniwelowania zakłóceń Marek zmuszony był do powrotu do technologii wykonania SMD. 

Obecnie oferowany zestaw to:

  • fabryczna płytka PCB (biała)
  • moduł generatora częstotliwości MG SI5351 ( czerwona płytka PCB z wlutowanymi elementami) wymaga wlutowania goldpinów w połączeniu z białą PCB
  • zestaw elementów elektronicznych potrzebnych do wlutowania na białą płytkę PCB 

Pierwsze partie naszej nakładki sprzedały się z powodzeniem głównie do  krótkofalowców radioamatorów ale również kilka szt trafiło do serwisów radiowych, CB oraz do szkoły o profilu elektronicznym.

 

Z pozdrowieniami

Zespół OSIEM